Єпархіальний Інститут душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни

Стрийська Єпархія УГКЦ

Подружжя – це таїнство, а що з цього виникає?

Католицька Церква, опираючись на науку Святого Писання, повчає, що християнське подружжя є Таїнством. Дуже часто сам термін «таїнство» в наших вухах звучить доволі абстрактно, особливо, якщо його відносимо до конкретних відносин чоловіка і жінки. Але саме в цьому і прихована мета подружжя. Той замисел, який Бог вкладає в нього. Отже, що це значить? І що з цього виникає…?

Кожне Таїнство – це видимий знак невидимої Божої благодаті. А для чого нам Божа благодать? Для того, щоб осягнути спасіння. Тобто – подружжя є шляхом, на якому двоє людей осягають спасіння. Чоловік для дружини є шляхом спасіння, а дружина для чоловіка. Святий Петро Апостол називає подружжя співспадкоємцями благодаті життя:

ВИ, ЧОЛОВІКИ, ЖИВІТЬ РОЗУМНО РАЗОМ З ВАШИМИ ЖІНКАМИ, ЯК З ІСТОТАМИ, ЩО ВІД ВАС СЛАБШІ, ВІДДАЮЧИ ЇМ НАЛЕЖНУ ШАНУ ЯК СПІВСПАДКОЄМЦЯМ БЛАГОДАТІ ЖИТТЯ, – ТИМ ВАШІ МОЛИТВИ НЕ ВТРАЧАТИМУТЬ НА СИЛІ.

Грецький термін синклерономоі – «співспадкоємці» означає двоє людей, які отримали спільну спадщину. Згідно тогочасного права ці люди не можуть цю спадщину забрати один без одного. Вживаючи такого слова до християнського подружжя, Автор Послання показує неймовірне запрошення Бога, але також відповідальність чоловіка і дружини за спільну мандрівку у напрямку Божого Царства.

Видимим знаком Таїнства подружжя є чоловік і жінка, які в момент подружньої згоди виражають дарування і приймання себе на все життя, погоджуючись на все, що приготував для них Бог. З того моменту, Бог, який вірний своїм обітницям зливає на них свою благодать, яка чинить їх здатними творити християнську родину, «домашню Церкву», бути відображенням Трійці.

ОСКІЛЬКИ ЦЯ БЛАГОДАТЬ ВИНИКАЄ З ТАЇНСТВА, ТО ВОНА ЯКИМОСЬ ЧИНОМ ЗАЛЕЖИТЬ ТЕЖ ВІД ГОТОВНОСТІ ПОДРУЖЖЯ ВИКОНУВАТИ СВОЇ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ З ПОДРУЖНЬОЇ ЗГОДИ.

Що обіцяють собі наречені? На який план Бога погоджуються? З подружньої присяги виникає наступне – Чоловік і дружина шлюбують собі любов, вірність, повагу один до одного, в усіх життєвих обставинах (здоров’ї, хворобі, ітд.) аж до смерті. А також, що приймуть і у католицькій вірі виховають потомство, яким Бог їх обдарує. До тих пір, поки чоловік і дружина бажають виконувати свої зобов’язання, тривають при тому, що обіцяли, Бог даруватиме їм свою благодать. І навпаки, закритість на Божий план, наприклад на потомство, на життя, принципове відвернення від обіцяного буде своєрідною стіною, перешкодою для Божої ласки.

СУТТЮ КОЖНОГО ТАЇНСТВА Є ПАСХАЛЬНА ТАЙНА – СМЕРТЬ І ВОСКРЕСІННЯ ІСУСА ХРИСТА. ЯК ЦЯ ТАЙНА ЗВЕРШУЄТЬСЯ В ПОДРУЖЖІ?

Чоловік, входячи в Таїнство Подружжя, погоджується на смерть старої людини в середині себе, від моменту Подружжя, Його життя відбувається виключно в згоді і єдності зі своєю дружиною. Це смерть для власних амбіцій, егоїзму, гордині, свого пожадання ітп. Жінка, увійшовши в Таїнство Подружжя входить в Пасху Ісуса Христа – в Його смерть і Воскресіння, дозволяючи, аби стара людина померла, а завдяки Божій благодаті почало жити нове створіння.

Таким чином, у Таїнстві Подружжя Господь продовжує звершувати процес, який розпочався в кожній людині в хвилину Святого Хрещення. Саме завдяки цьому зануренню в Пасхальну Тайну, християнське подружжя буде видимим знаком любові Христа до Церкви, любові, яка являє себе у вимірі хреста!

о. Роман Лаба,

Джерело: Родина