Єпархіальний Інститут душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни

Стрийська Єпархія УГКЦ

Як тримати контроль над відчуттям страху у часі війни?

Кожен із нас зустрівся з війною. Але зустріч ця була різною… У когось у душі зародились неспокій, тривога, а в когось поселились паніка і страхи, з якими непросто дати собі раду.

Як собі допомогти у цей непростий час?

– Психологи радять рідше переглядати стрічки новин, бо ми зайвий раз тривожимося, оскільки стаємо мовби учасниками цих подій. Крім того, це забирає у нас багато часу.

– Натомість, молитва за перемогу у війні, за життя і здоров’я воїнів-захисників дає відчуття дієвої участі в тому, що відбувається, забирає почуття провини, що я насправді не був ( не була) активним учасником цих подій. Молитва здатна скерувати цю тривогу, передати її в Божі руки.

– Шукаймо тих, з якими можна поговорити про свої тривоги чи страхи. Це можуть бути рідні, друзі, духівники або й просто чужі люди. Так важливо вивільнитися від тих негативних емоцій! Найперше, признати, що вони у вас є, не заперечувати, не відкидати, але витягнути їх на поверхню, виговорившись. Боятися — це нормально. Замовчування — це прямий шлях до фобій та неврозів, а особливо це стосується дітей.

– Не всі можуть говорити про свої страхи. Є такий спосіб: напиши , вихлюпни їх на папір. Дітям можна запропонувати вивільнити свої емоції, малюючи малюнки. “Намалюй, що переживаєш, що відчуваєш”, “Намалюй свій страх”, “Виліпи страх із пластиліну, глини, тіста”. Страх — це ворог. “Подивися ворогові в очі”.Коли знайомий із страхом в обличчя, з ним легше боротися.

– Дихальна техніка дуже добре допомагає подолати хвилювання і страхи, бо діє безпосередньо на внутрішні органи і розслаблює їх. Кілька разів глибоко вдихніть, затримайте дихання , потім видихніть і знову затримайте дихання. Бажано робити це на рівний рахунок: 1, 2, 3, 4.

– Працюйте м’язами. Цей метод позбавить від страхів, допоможе зняти напругу і перевтому. Примусьте трохи попрацювати свої м’язи по всьому тілу. Послідовно напружуйте на кілька секунд, а потім розслабте окремі м’язи обличчя, шиї, рук, ніг і т.д.

– Відволікайтеся. Наприклад, прочитайте вірш, порахуйте перехожих або птахів, подивіться фільм, з’їжте шоколадку, зателефонуйте другові.

– І, звичайно, якомога більше обіймів!!! Їх потребують і діти, і дорослі, і хворі,і здорові. Теплі та ніжні обійми виліковують всі рани, проганяють усі страхи!!!

ВІРМО У ПЕРЕМОГУ!!! ВОНА — БЛИЗЬКО!!!

Єпархіальний інститут душпастирства подружжя та сім’ї