Дорогі батьки, бабусі і дідусі, опікуни, знаю, що протягом цих трьох нелегких днів кожен з нас старався зробити все, що потрібне для наших дітей. Ми купили необхідні ліки, їжу, набрали необхідну кількість води про запас, впорядкували підвали, вивчили, де знаходяться бомбосховища та зробили ще безліч важливих та потрібних справ. Цей весь час біля нас були наші діти, які бачили нашу стурбованість, які задавали запитання, а ми часто не мали часу чи сили на ці запитання відповісти, або, можливо, боялися своєю відповіддю налякати їх.
Тому тепер, коли наші основні приготування завершені, прошу Вас повернути свою увагу до наших дітей. Вони потребують зараз нашої підтримки, розуміння. Тому хочу запропонувати вам кілька способів для зниження рівня тривоги:
* відповідайте на запитання дітей. Відповіді формулюйте коротко, чітко, не вдаючись в деталі. Обов‘язково скажіть про перемоги наших ЗСУ. А також проговоріть: «я поруч, зараз ми в безпеці».
* приділіть час дітям, граючи з ними в настільні ігри; це дасть можливість дітям переключити увагу, а відповідно знизити градус напруження, страху, тривоги
* співайте з ними пісні, ті що їм подобаються. Спів стимулює роботу вентральної гілки блукаючого нерва, а відтак, покращує наше самопочуття
* дозволяйте їм бігати по квартирі, стрибати (рух дозволить зняти надмірну напругу, якої напевно вже досить назбиралося)
* спільно малюйте (фарбами, олівцями, просто руками по спині)
* готуйте улюблену їжу (смачна їжа є джерелом швидкого задоволення, а її споживання також допоможе дитині відволіктися від тривожних думок)
* читайте казки, вигадуйте спільно історії (така діяльність сприяє заспокоєнню)
* обнімайте, гладьте, цілуйте, розказуйте як Ви їх любите
* спільно грайтесь з пластичними матеріалами (ліпіть «Мир», «Радість», «Щастя», «Мрії» чи будь-що, що хоче ліпити дитина)
* розказуйте анекдоти, жарти
* дозволяйте плакати (в цей час дитина «розряджається» від негативних емоцій та переживань)
* міцно обніміть, посадіть на коліна, погойдайте
* з малесенькими грайте в хованки, ігри-потішки (наприклад, «Їхав собі пан-пан», «Сорока-ворона кашку варила», «Рейси-рейси, шпали-шпали» і т.д.)
* робіть дітям масажики (при стресі м’язи спазмуються, таким чином, масаж допоможе дитині розслабитись тілесно, що позитивно вплине на її емоційний стан)
* заповнюйте день рутинними справами (складайте речі, ліпіть вареники, прибирайте і т.д.)
* ставайте спільно до молитви, запаливши свічку (спільна молитва також стимулює дорсальну гілку блукаючого нерва)
Знаю, що складно випромінювати радість, надію, спокій, безпеку тоді, коли цього не відчуваєш. Але саме цього чекають і потребують діти, це допоможе їм, покращить їхній стан, додасть сили та трохи дасть можливість відпочити їхній нервовій системі.
Шануйте один одного. Саме в цей час будьмо щедрими на слова любові, компліменти, обійми, усмішки, спільно проведений час…
З нами Бог!
Лідія Янів,
Психолог Сімейної порадні Інституту