Єпархіальний Інститут душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни

Стрийська Єпархія УГКЦ

7 стереотипів щодо чесноти цнотливості

Це не список заборон, а шлях, який веде до радості справжнього кохання.

Алекс Дешен відкрив теологію тіла св. Івана Павла ІІ, коли йому було 20 років, і це змінило його життя. У свою чергу, він вивчав напрацювання покійного святого понтифіка і ділиться своїм баченням тіла та сексуальності доступною мовою.

Зокрема, він описує цнотливість не як суму заборон, а як шлях, який веде до радості справжнього кохання.

«Цнотливість — важка чеснота, і для її набуття потрібен час; треба чекати його плодів і радості любові, яку вона повинна принести. Але це безпомилковий шлях до радості», — писав св. Іван Павло ІІ.

Щоб пролити світло на це поняття цнотливості, Алекс Дешенес розвіює ряд помилкових уявлень:

Помилка №1

Цнотливість не зводиться до «відсутності статевих стосунків». Цнотливість означає «говорити правду своїм тілом за будь-яких обставин».

Як сказав Іван Павло ІІ, цнотливість «це прозорість любові». Це спосіб щиро любити, бути господарем свого тіла і не піддаватися власним бажанням.

Помилка №2

Цнотливість не означає бути «розіп’ятим». Це означає відмову робити іншу людину об’єктом для вашого власного задоволення.

Якщо одна людина у стосунках прагне бути цнотливою, а інша — ні, то остання покликана любити іншу такою, яка вона є, з її вірою, цінностями та вибором, а також поважати її шлях. Це «доказ любові, який виявляє в людині найкраще», — каже Алекс Дешен.

«Не бійтеся, коли любов вимагає жертви», – застерігав Іван Павло ІІ.

Помилка №3

Цнотливість не обмежується дошлюбними стосунками. Подружні пари також покликані жити в цнотливості в шлюбі, віддаючи себе тілесним шляхом щиро та повно.

Помилка №4

Цнотливість не означає більше не відчувати бажань. «Хтось, хто більше не має жодного бажання, не чистий… він мертвий!»

Бажання – це дар Божий. Бог вкладає бажання в наші серця. Він не хоче придушувати наші бажання, він хоче їх «розпалювати», щоб вони були сильнішими, але й очищеними вогнем.

Помилка №5

Мета цнотливості не в тому, щоб позбавити нас, а в тому, щоб спонукати нас віддавати. У любовних стосунках мати сильне бажання фізичної близькості — це нормально, і це справжнє випробування — почекати. Однак це також «спосіб підживлення скарбу», скарб, тим цінніший, якщо його хочуть і чекають.

Алекс Дешен порівнює це зі сходженням на гору; ви насолоджуєтеся краєвидом по-різному, залежно від того, піднялися ви пішки чи піднялися на канатній дорозі. Якщо це не вимагає жодних зусиль, «ми дивимося на краєвид і повертаємося вниз», насправді не усвідомлюючи того дару, який нам дається.

Помилка №6

Цнотливість – це не «ні». Це насамперед «так» (по відношенню до гідності іншого), з якого випливає кілька «ні». «Це означає вибрати людину цілком, пожертвувавши всім іншим».

Помилка №7

Цнотливість – це не зневага до тіла і сексуальності. Вона полягає в «об’єднанні ваших бажань, щоб зробити їх силою любові: любов’ю, яка є вільною, безумовною, плідною та повною».

Джерело: Aleteia